|
Out & Abouts nyheder ... homonyheder fra ind- og udland.
World Outgames får IBYEN-pris
 |
|
|
| Foto: Bert Svalebølle |
Der var tæt løb i afstemningen om IBYEN-prisen for Årets Begivenhed, med bare 13 stemmer foran Greenpeaces aktion i forbindelse med gallamiddagen på Christiansborg under COP15, løb World Outgames 2009, af med sejren.
Uffe Elbæk, direktøren for det nu opløste Copenhagen Wold Outgames 2009-sekretariat, vil ikke bare sige tak for prisen til københavnerne – han vil gerne dele æren med dem.
»Det er lige så meget en pris til københavnerne, fordi de tog Outgames til sig. Byen åbnede sig op, og det blev det, vi håbede på hele vejen igennem: Ikke en lukket fest for de få, men en åben fest for de mange«, udtaler han til politiken.dk.
World Outgames 2009 havde over 5.500 tilmeldte deltagere, og det menes at begivenheden tiltrak mere end 200.000 mennesker, så det københavnske LGBT-miljø har uden tvivl fået en saltvandsindsprøjtning, der på langt sigt får betydning for København og ikke mindst for LGBT-miljøet.
I december 2009 viste en regnskabsopgørelse, at World Outgames har opnået et overskud på omkring 1,2 millioner kroner. Overskuddet efter World Outgames går til aktiviteter i LGBT-miljøet. Til maj bliver det klart, hvordan man kan søge penge, fortæller kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev (V).
Skriv en kommentar til denne artikel
[Flere nyheder] [Outgames 2009 nyheder] [Søg i nyhedsarkivet]
|