|
Out & Abouts nyheder ... homonyheder fra ind- og udland.
Outgames-overskud klar til maj
 |
| Kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev (V). |
|
| Foto: Frøns Dryer |
Overskuddet efter World Outgames går til aktiviteter i homo/bi/trans-miljøet. Til maj bliver det klart, hvordan man kan søge penge, fortæller kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev (V).
I december 2009 viste en regnskabsopgørelse, at World Outgames har opnået et overskud på omkring 1,2 millioner kroner.
”Jeg er så glad for og stolt af, at World Outgames gik hen og blev den succes, vi alle håbede på. Både med hensyn til selve afviklingen, hvor København ligefrem emmede og boblede af livsglæde, sport, menneskemylder og kulørte events. Men også når det gælder økonomien, hvor folkene bag Outgames trods økonomisk afmatning på grund af finanskrisen formåede at justere budgetter og aktiviteter, så der bliver et overskud på over en million kroner,” siger kultur- og fritidsborgmester Pia Allerslev (V).
”Den flotte indsats kan vi passende honorere ved at sørge for, at overskuddet fordeles videre til forskellige aktiviteter i LGBTQ-miljøet. Lige præcis hvordan, vi bedst gør det, overvejes i øjeblikket, men vi melder selvfølgelig klart ud, når vi formentlig hen omkring maj kender det endelige resultat,” siger Pia Allerslev.
World Outgames’ advokat arbejder med formaliteterne omkring regnskabsafslutningen, og eventuelle kreditorer skal have et varsel via Statstidende på tre måneder til at indgive krav om tilgodehavender. Annoncen blev bragt i Statstidende først i januar, og derfor forventes World Outgames’ endelige regnskab først at foreligge til maj.
I mellemtiden fastlægger Kultur- og Fritidsforvaltningen sammen med World Outgames’ advokat den nærmere procedure for uddeling af overskuddet. Når regnskab og procedure er afklaret engang i maj, vil Kultur- og Fritidsforvaltningen informere nærmere om, hvordan man kan søge penge.
Skriv en kommentar til denne artikel
[Flere nyheder] [Outgames 2009 nyheder] [Søg i nyhedsarkivet]
|